To, o czym nie należy rozmyślać

(Acinteyyasuttaṃ; AN 4.77)

„Istnieją cztery rzeczy, o których nie należy rozmyślać. Rozmyślanie o nich sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda. Jakie to są rzeczy?

Nie należy rozmyślać o mocach osiąganych, gdy ktoś staje się Buddą. Rozmyślanie o nich sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda.

Nie należy rozmyślać o mocach osiąganych, gdy ktoś wchodzi się w dżhanę. Rozmyślanie o nich sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda.

Nie należy rozmyślać o [szczegółowych] skutkach kammy. Rozmyślanie o nich sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda.

Nie należy rozmyślać o świecie [jego początku, końcu, itp.]. Rozmyślanie o tym sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda.

Oto cztery rzeczy, o których nie należy rozmyślać. Rozmyślanie o nich sprowadzi rozdrażnienie i szaleństwo na każdego, kto się mu odda.”

Creative Commons License

Autor oryginału angielskiego: Thanissaro Bhikkhu. Tłumaczenie: Hubert Kowalewski. Korekta: Dorota Wojciechowska.
Źródło: http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/an/an04/an04.077.than.html

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Aby zobaczyć kopię niniejszej licencji, przejdź na stronę http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/ lub napisz do Creative Commons, 171 Second Street, Suite 300, San Francisco, California 94105, USA.