Kosho Murakami - roshi

Kosho Murakami - roshi

Kosho Murakami-roshi jest wieloletnim uczniem Kodo Sawaki-roshiego, jednego z najbardziej poważanych nauczycieli w tradycji soto, który zwany był Bezdomnym Kodo.

Urodził się w 1937 roku w Takamatsu. Studiował fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Nagoya, a później kontynuował studia doktoranckie z zakresu fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Kyoto. Podczas swoich studiów spotkał Kodo Sawaki-roshiego, którego został uczniem i od którego otrzymał jukai w świątyni Myogenji w 1960 roku. Aż do śmierci Sawaki-roshiego w 1965 roku Kosho Murakami podążał za swoim nauczycielem, niestrudzenie praktykując zazen. Po śmierci Sawaki-roshiego został formalnie mnichem i w świątyni Amidaji oddał się praktyce shikan-taza, która stała się podstawą jego codziennego życia. Siedem lat później w prefekturze Shizuoka otworzył dwa miejsca praktyki zazen: Raku-an i Anraku-an gdzie można go od czasu do czasu zastać jak prowadzi sesshin i zazenkai. Kosho Murakami, idąc za przykładem swojego nauczyciela Kodo Sawaki-roshiego, wędruje po Japonii, rozmawiając z ludźmi, prowadząc sesshin i praktykując takuhatsu. Podobnie jak i jego nauczyciel, nie przywiązuje on specjalnej wagi do hierarchii buddyjskiej, posiadania świątyni itp. rzeczy.

Murakami-roshi powiedział kiedyś, że prawdziwy kapłan zen, nie powinien być rozpieszczony jak zwierzak domowy, powinien raczej żyć życiem tygrysa w dżungli.

Tekst Kosho Uchiyamy o Kodo Sawaki-roshim, oraz jego zdjęcie są dostępne tutaj.

Można obejrzeć też zdjęcia z pierwszego sesshin z Murakami Roshim w Polsce.