Mumon-kan, Przypadek 1: Mu Joshu

Mnich zapytał Joshu, "Czy pies ma naturę Buddhy?"
Joshu odpowiedział: "Mu".

Komentarz Mumona:

Aby opanować Zen musisz przejść barierę Patriarchów. Aby osiągnąć to subtelne urzeczywistnienie musisz zupełnie odciąć drogę myślenia. Jeśli nie przejdziesz przez tą barierę i nie odetniesz myślenia wówczas będziesz jak duch lgnący do krzewów i chwastów. A teraz pytam cię, czym jest bariera Patriarchów? Dlaczego jest nią pojedyncze słowo "Mu"? To jest brama wejściowa do Zen. Z tego powodu jest to nazywane "Mumonkan Zen". Jeśli przez nią przejdziesz, wówczas nie tylko spotkasz Joshu twarzą w twarz, ale też pójdziesz ręka w rękę z kolejnymi Patriarchami, twoje brwi splotą się z ich brwiami i będziesz widział tymi samymi oczyma oraz słyszał tymi samymi uszami. Czy nie jest to zachwycająca perspektywa? Nie chciałbyś przejść przez tą barierę?

Obudź całe swoje ciało wraz z jego trzystu i sześciesięcioma kośćmi i stawami oraz osiemdziesięcioma czterema tysiącami porami skóry. Przywołaj ducha wielkiego zwątpienia i skoncentruj się na tym słowie "Mu". Kontynuuj to nieprzerwanie dzień i noc. Nie twórz nihilistycznej koncepcji pustki, ani relatywnej koncepcji "ma" lub "nie ma". To będzie jakbyś połknął rozgrzaną do czerwoności żelazną kulę, której nie możesz wypluć nawet, gdybyś
spróbował. Wszystkie zgromadzone do tej pory iluzoryczne idee i złudne myśli zostaną wytępione, a kiedy nadejdzie czas, wewnętrzne i zewnętrzne spontanicznie się zjednoczy. Będziesz wiedział to dla siebie i tylko dla siebie. Jak niemowa, który miał sen. Wówczas eksploduje nagła przemiana i zaskoczysz niebo oraz wstrząśniesz ziemią.

To będzie tak, jakbyś wyrwał wielki miecz walecznego generała Kan'u i trzymał go w swojej dłoni. Kiedy spotykasz Buddhę, zabijasz go. Kiedy spotykasz Patriarchów, zabijasz ich. Na krawędzi życia i śmierci cieszysz się doskonałą wolnością. Pośród sześciu światów i czterech rodzajów istnienia cieszysz się radosnym, wesołym samadhi.

Teraz chcę cię ponownie zapytać, "Jak to zrealizujesz?". Użyj każdej odrobiny swojej energii, aby pracować nad tym "Mu". Jeśli będziesz nieprzerwanie kontynuował - spójrz: jedna iskra i święta świeca została zapalona!

Wiersz Mumona:

Pies, Natura Buddhy,
Oświadczenie, doskonałe i ostateczne.
Zanim powiesz, że ma albo nie ma,
Będziesz wcześniej martwy.